گروه آرماتیس

صندوق فروشگاهی
صندوق فروشگاهی
صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی چیست ؟

صندوق فروشگاهی که به انگلیسی POS (Point of sale)  از آن یاد می شود ، نوعی سیستم مکانیزه فروشگاهی است که دارای یک کامپیوتر (شامل سی پی یو و مادربرد جهت مصارف حسابداری و فروشگاهی) ، یک مانیتور ، صفحه کیبورد (در سیستم های قدیمی) ماوس و دیگر ملزومات یک کامپیتر خانگی یا شخصی می باشد .

به عبارت ساده تر می توان گفت که صندوق فروشگاهی نوعی کامپیوتر است که هم از لحاظ سخت افزاری و هم از نظر شکل ظاهری متناسب با فروشگاه ساخته شده است .

لوازم جانبی که به همراه یک صندوق فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از :

1 ● بارکد خوان یا بارکد اسکنر

2 ♦ فیش پرینتر

3 ■  لیبل پرینتر

4▼ نرم افزار حسابداری

● بارکد خوان یا همان بارکد اسکنر نوعی اسکنر دستی یا رومیزی است که قابلیت قرائت بارکد اجناس را دارا می باشد ؛ این بارکدها که یا در کارخانه بر روی انواع اجناس چاپ می شوند و یا به صورت لیبل توسط فروشندگان و کارمندان فروشگاهها بر روی کالاها چسبانده می شوند ، حاوی اطلاعاتی از قبیل کد کشورتولیدکننده ، کد شرکت تولیدکننده ، کد محصول و کد کنترل آن محصول می باشند .

♦ فیش پرینتر که همان چاپگر فاکتورکالاهای خریداری شده می باشد دستگاهی است که به صندوق فروشگاهی وصل شده و با نرم افزار حسابداری شما تنظیم می شود ؛ به هنگام انجام عملیات فروش فاکتور اقلام خریداری شده به صورت لیست شده با درج نام کالا با توضیحات ، کد کالا ، مقدار تخفیف اعمال شده (به ریال یا به درصد) ، قیمت نهایی پس از اعمال تخفیف و غیره در فاکتور قابل مشاهده خواهد شد . کاغذهای فیش پرینترها ممولا" با عرض 8 سانتی متر در متراژهایی 45 ، 50 ، 55 و حتی 60 متری در بازار موجود می باشند .(توضیح : کاغذ عرض 8 سانتی متری همان کاغذی است که عابر بانکها در قالب رسید بانکی به هنگام انجام عملیاتهای مختلف بانکی به مراجعه کنندگان خود می دهند .)

■ لیبل پرینتر یا همان بارکد پرینتر چاپگری است که توسط نرم افزار حسابداری شما (یا نرم افزار مخصوص خود پرینتر) تنظیم شده و کالاهایی که در نرم افزار حسابداری تعریف شده و فاقد بارکد می باشند برای آن کالاها بارکدی چاپ می کند که توسط آن نرم افزار تهیه شده است ؛ کالاهای فاقد بارکد معمولا" کالاهای وزنی (اعم از حبوبات ، لبنیات فله ای ، آجیل فله ای و سایر) اقلامی می باشند که یا امکان درج بارکد بر روی آنها وجود نداشته و یا تولیدکنندگان تمایلی به درج بارکد روی کالاهایشان نداشته اند .

▼ نرم افزار حسابداری یک نرم افزاری است که کلیه محاسبات حسابداری شما اعم از سود و زیان ، موجودی انبار ، مدیریت چکها ، مرتب کردن کالاها در انبار ، ثبت هزینه ها ، گزارش عملکرد روزانه ، گزارش کالاهای انبار و ... را برای شما انجام داده و به طور خلاصه می توان گفت که شما یک حسابدار مجازی را در محل کار خود دارید ؛ امروزه نرم افزارهای حسابداری معمولا" با توجه به نوع مشاغل و نیازهای اصناف و بازار کار طراحی و نوشته شده و برطرف کننده همه خواسته ها و نیازها می باشند . به عنوان مثال نرم افزار حسابداری یک واحد تولیدی شیرینی متفاوت از نرم افزار حسابداری یک جواهر فروشی بوده و نسبت به نیاز این دو صنف گزینه های خاصی برایشان تعبیه شده است ؛ (مثلا برای صنف قنادی فرمول تولید و برای یک جواهر فروشی فرمول محاسبه رخ روز طلا با وزن کالا و یا امثالهم تعبیه شده اند .)

مزایای استفاده از صندوق های فروشگاهی :

1 – افزایش کارایی در فروش : استفاده از صندوقهای فروشگاهی باعث بالا رفتن بهره وری کار شده و موجب تسلط بیشتر فروشندگان بر محیط فروشگاه و امر فروش خواهد شد .

2 – راحتی استفاده از آن سیستم ها : با سپری شدن عمر تکنولوژی آنالوگ سیستمهای فروش نیز از آنالوگ به دیجیتال تغییر یافته و خصوصا" این که در این روزها شاهد رشد روزافزون سیستم های تاچ اسکرین یا همان سیستم های لمسی می باشیم که صندوقهای فروشگاهی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند .

3 – قابلیتهای پرداخت بیشتر از طریق صندوقهای فروشگاهی

4 – بالا رفتن دقت بیشتر

5 – مدیریت لیست کالاها

6 – مدیریت کارکنان و خدمه

7 – گزارش گیری از طریق صندوق فروشگاهی

8 – حسابداری آسان

9 – فاکتورها و قبضهای با جزئیات بیشتر

10 – خدمات سریعترگروه آرماتیس  با عرضه محصول با بالاترین کیفیت و همچنین با آخرین تکنولوژی های روز دنیا

 سعی دارد  تا مشتریان کسب و کار خود رابا رضایت از محصولات خود خشنود سازد
 کپی رایت 2019,تمامی حقوق برای گروه آرماتیس محفوظ است ©

Design By Mehrshad Ghaderian