گروه آرماتیس

 

گیت فروشگاهی  AM

 

 

گیت فروشگاهی :

سیستم نظارت الکترونیکی بر اجناس یا همان گیت فروشگاهی چیست ؟

سیستم های هشدار دهنده نظارت بر اجناس (eas) یک سیستم بازرسی است که در قسمت خروجی برای جلوگیری از سرقت نصب می شود و برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه و فرصتهای شغلی با کاستن سرقت به صاحبان فروشگاه و فروشندگان کمک می کند ؛ این سیستم ها خود به تنهایی و بدون دخالت انسان قادر به عملکرد در سطح بالایی هستند و تا حدود زیادی باعث جلوگیری از سرقت می شوند  به علاوه یک محیط کنترل شده و امن را به مراجعه کنندگان القا می کنند ؛ با آگاهی از عملکرد و شناسایی این سیستم ها شما پی خواهید برد که چگونه از اموال و اشیاء خود می توانید محافظت کنید .

عملکرد گیت های فروشگاهی به گونه ای است که زمانی  شخصی قصد خروج غیر قانونی با کالایی که تگ یا لیبل به آن ضمیمه شده را داشته باشد شروع به زدن آلارم می کند .

گیت های فروشگاهی معمولا" دارای سه قسمت می باشند :

1 – آنتن الکترونیکی

2 – خنثی کننده یا جدا کننده

3 – تگ یا لیبل

1 آنتن الکترونیکی :

آنتنهای الکترونیکی معمولا" از یک بدنه و یک برد یا باکس تشکیل می شوند ؛ بدنه می تواند طرحهای مختلفی داشته باشد و حتی می توان متناسب با دکوراسیون داخلی و یا سلیقه مشتری طراحی شود . این آنتنها نقش محافظان درب ورود و خروج را بازی می کنند و این وظیفه را با صدای آلارم منحصر به فردی که دارند انجام می دهند .

گیت های فروشگاهی دارای سه تکنولوژی می باشند :

- تکنولوژی RF (Radio Ferequency) :

گیت های RF  بر اساس امواج رادیویی کار می کنند و فرکانسهای متفاوتی از 2MHZ تا 10MHZ دارند که پرکاربردترین فرکانس کاری RF 8.2MHZ  و بعد از آن 4.7MHZ می باشد .

عملکرد گیت های RF می تواند به صورت Swept یا Pulsed باشد .

گیت های فروشگاهی با تکنولوژی RF به علت قیمت مناسب و نصب آسانتر و همچنین تنوع در انواع تگ و لیبل پرفروشترین گیت در بازار می باشد .

مزایای گیت های فروشگاهی RF :

– فرکانسهای کاری متفاوت و بیشتر نسبت به بقیه تکنولوژی ها

– لیبلهای کاغذی تخت و فلت

– قابلیت چاپ روی لیبلها

– خنثی کردن لیبلها با سرعت بالا

– قیمت مناسب تر گیت و لوازم جانبی

معایب گیت های فروشگاهی RF :

– از محیط بیشتر اختلال می گیرند .

– اندازه دهنه درب کمتری را پوشش می دهند .

– در مقابل تداخل فلزی و الکترونیکی آسیب پذیر هستند .

– در صورت شکسته شدن مدار لیبلها قابل استفاده نمی باشند . 

تکنولوژی AM (Acusto Magnetic) :

سیستم های AM با فرکانس 50KHZ کار می کنند بدین معنی که سیگنال به صورت پالس (Pulsed) 50 تا 90 بار در ثانیه ارسال می شود . فرکانس کاری تکنولوژی AM بسیار پایینتر از تکنولوژی RF است و این موضوع باعث می شود ضریب نفوذ بر روی فلزات بیشتر شود ؛ هنگامی که تگ در محدوده آنتن AM قرار می گیرد از فرکانس ارسالی از برد فرستنده انرژی دریافت می کند و بلافاصله شروع به فرستادن فرکانس به برد گیرنده می کند که این عمل باعث می شود آنتن شروع به زدن آلارم کند .

یکی از امتیازات اصلی تکنولوژی AM این است که گیرایی وسیعتری را نسبت به تکنولوژی RF دارا بوده که در نتیجه آسیب پذیری کمتری نسبت به اختلالات الکترونیکی دارد . گیت های AM به صورت سنتی از گیت های RF گرانتر می باشد اما در سالهای اخیر به خاطر رقابت بازار قیمتهای گیت AM پایین آمده است . 

مزایای گیت های AM :

- دارای محدوده شناسایی بزرگتری هستند .

- در مقابل تداخل الکترونیکی از آسیب پذیری کمتری برخوردار هستند .

- دارای شناسایی دقیقی از تگ و لیبل هستند .

- سرعت آشکار سازی بالاتری دارند .

- سنکرون بودن (عدم تداخل)

معایب گیت های AM :

- داشتن ضخامت لیبل

- لیبلها را اطراف کالا نمی توان خم کرد .

- رو لیبلها نمی شود چاپ گرفت .

- هزینه بالاتر گیت و لوازم جانبی نسبت به گیت های RF

تکنولوژی EM (Electro Magnetic) :

گیت فروشگاهی EM در فرکانس بین 1 تا 1000 KHZ کار می کند ، فرو مغناطیس مکانیزم اصلی گیت های EM است ؛ این نوع گیت به علت پایین بودن فرکانس قابلیت پوشش دهی اقلام فلزی را دارا هستند . لیبل EM حاوی یک تکه فلز با آلیاژ غیر کریستاله بوده و دارای مقادیر جذب مغناطیسی خیلی پایین می باشد که بایک نوار فرو مغناطیس خط بندی شده است .

از خواص لیبل EM این است که قابل فعال شدن دوباره می باشد ، به همین دلیل در کتابخانه ها استفاده می شود .

زمانی که لیبل فعال در محدوده بین دو آنتن EM وارد می شود نوار مغناطیسی در حالت اشباع قرار می گیرد و باعث می شود که امواج فرو مغناطیس ارسال شده توسط برد فرستنده تغییر شکل داده و بردگیرنده تغییر شکل امواج را متوجه شده و
آلارم را به صدا در می آورد .

مزایای گیت فروشگاهی EM :

- پوشش دهی فلزات

- قابلیت فعال شدن و غیر فعال شدن لیبلها

معایب گیت فروشگاهی EM :

- عریض بودن گیت

- فاصله پوشش دهی کم (معمولا" فاصله بین دو گیت 80 سانتی نتر می باشد)

- گران بودن گیت

- مصرف بالای برق

- هزینه بالای تعمیر و نگهداری

2 جداکننده یا خنثی کننده :

جداکننده ها و خنثی کننده ها را نزد صندوقدار نگهداری می کنند که هنگام ترخیص کالا از فروشگاه به راحتی در دسترس و قابل استفاده باشند. زمانی که کالایی خریداری شد صندوقدار باید لیبل یا تگ را غیر فعال کند ؛ برای جدا کردن تگ سخت صندوقدار از یک جداکننده یا مگنت استفاده می کند و برای غیر فعال کردن لیبل از خنثی کننده لیبل استفاده می کنند؛ پس از آنکه لیبل خنثی شد یا تگ جدا شد مشتری می تواند از بین آنتنها بدون صدای آلارم خارج شود .

جدا کننده یا مگنت از مجموعه ای از آهنرباها و یک پوشش فلزی تشکیل شده اند که این پوشش فلزی می تواند شکلهای متفاوتی داشته باشد ؛ هر چقدر قدرت تگها بیشتر باشد مکانیزم عملکرد جداکننده قویتر می شود . نوعی یگر از جداکننده ها هستند که به صورت برقی عمل می کنند و برای نوع خاصی از تگ استفاده می شوند . از لحاظ فرکانس کاری جداکننده ها یکسان هستند.

خنثی کننده ها در سه مدل AM ، RF و EM موجود می باشند . به طور کلی خنثی کننده ها از یک پد مغناطیسی تشکیل شده اند که اگر لیبل را با فاصله یا روی آن نگه داریم خنثی کننده با استفاده از فرکانس و امواج لیبل را غیر فعال می کند . خنثی کننده ها انواع مختلفی دارند ، بعضی از مدلها در زمان خنثی کردن آلارم می دهند یا چراغ کوچکی روی خنثی کننده روشن می شود .

3 تگ یا لیبل :

تگها و لیبلها اگر به کالاها ضمیمه شوند نقش سربازان پیاده نظام در سیستم امنیتی را دارند و برای اجناس ، پوشاک ، کتابها و ...طراحی شده اند ؛ این تگها یا لیبلها هنگامی که جنس به صورت قانونی خریداری شده باشد توسط متصدیان فروش جدا یا خنثی می شوند .

سه نوع مختلف از تگها و لیبلها موجود می باشد :

1 – تگهای سخت که عبارتند از مینی تگها ، تگ صدفی ، تگ گلفی ، تگ مدادی یا پنسیل ، تگ مثلثی ، تگ گریف و ...

2 – تگهای جوهری که در صورت باز شده غیر قانونی ، تگ جوهر پاک نشدنی را روی لباس ریخته و باعث غیر قابل استفاده شدن لباس می شود .

3 – لیبلهای امنیتی که توسط برچسبها به قسمتهای صاف اجناس مانند کتابها ، لوازم آرایشی ، لوازم دارویی و ... نصب شده و در قسمت صندوق توسط متصدی مربوطه غیر فعال می شود .

به طور کلی تگها از لیبلها قویتر هستند و به دفعات زیاد می توان از آنها استفاده کرد .

تگها معمولا" از دو قسمت تشکیل شده اند : یک  قسمت پلاستیکی که از یک سیستم قفل کننده دارای پین می باشد و یک فرستنده که متناسب با فرکانس کاری آنتنها انتخاب شده است .

پیشرفتهایی که در سالهای اخیر در زمینه تگ رخ داده است شامل کوچک شدن سایز تگها و پیشرفت در مکانیزم قفل کنندگی و مقاومت در برابر حرارت می باشد .

 

 گروه آرماتیس  با عرضه محصول با بالاترین کیفیت و همچنین با آخرین تکنولوژی های روز دنیا

 سعی دارد  تا مشتریان کسب و کار خود رابا رضایت از محصولات خود خشنود سازد
 کپی رایت 2019,تمامی حقوق برای گروه آرماتیس محفوظ است ©

Design By Mehrshad Ghaderian