گروه آرماتیس

انواع گیت فروشگاهی

در این مقاله قصد داریم شما را با گیت فروشگاهی آشنا کنیم. این گیت ها دارای دو نوع RFو AMمی باشند که هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند و اینکه این گیت ها هر کدام برای شغل خاصی مناسب می باشند و در فروشگاه های مختلف به عنوان گیت ضد سرقت از آن ها یاد می شود.
مهرشاد قادریان
1399/04/27

گیت فروشگاهی چیست؟

گیت فروشگاهی نوعی درب الکترونیکی می باشد که از آن در فروشگاه و مغازه ها استفاده می شود. کاربرد این گیت ها را می توان علاوه بر ضد سرقت بودن، کنترل عبور و مرور مشتریان و همچنین بالا بردن کلاس کاری و ... عنوان نمود. سیستم کنترل و نظارت الکترونیکی اجناس را به اختصار EAS  می گویند. گیت ها بر اساس این سیستم EAS کار می کنند. سیستم های گیت فروشگاهی اولین بار در سال 1960 میلادی شروع به کار کرد و تاکنون نیز از این طریق برای جلوگیری از سرقت و همچنین کنترل اجناس در فروشگاه ها نظارت می شود. طبق گزارش های به دست آمده تقریبا 73 درصد از فروشگاه ها از این گیت های فروشگاهی استفاده می نمایند. رایج ترین فناوری های به کار برده شده در EAS فناوری RF و فناوری AM  می باشد. اما باید افزود که هر کدام از این سیستم ها برای کار در فروشگاه های خاصی مناسب هستند و هر صاحب فروشگاهی باید EAS مناسب فروشگاه خود را انتخاب کند. در ادامه ی این مطالب می خواهیم نکاتی در رابطه با سیستم های گیت فروشگاهی RF  و گیت AM توضیحاتی ارائه دهیم. همچنین معایب و مزایا و ویژگی های هر کدام را در این مقاله قرار می دهیم.

گیت فروشگاهی چیست؟

 

مبانی EAS:

سیستم نظارت بر اجناس الکترونیکی یا همان EAS، خواه گیت RF یا گیت AM باشد هر دو با یک روش کار خواهند کرد. به طور خلاصه باید بگوییم که هر اجناسی با برچسب EAS مشخص شده است و سیستم تشخیص یا گیت فروشگاهی نیز در دهانه ی فروشگاه قرار گرفته است. گیت ضد سرقت فروشگاهی می تواند هر گونه برچسب فعالی را که به درستی حذف نشده است را تشخیص داده و زنگ خطری مبنی بر سرقت آن جنس ارسال کند.

مبانی EAS

 

فرکانس:

تفاوت اصلی گیت RF و گیت AM در نوع فرکانس برچسب های آن ها و عملکرد سیستم می باشد. فرکانس عملکرد سیستم AM، 58 کیلو هرتز است. در حالی که فرکانس عملکرد سیستم RF، 8.2 – 4،7 – 10 یا ... مگا هرتز می باشد.

گیت فروشگاهی RF:

گیت فروشگاهی RF به دلیل هزینه نصب پایین تر متقاضیان بیشتری دارد و لیبل های امنیتی مربوط به این سیستم در بین خرده فروشان محبوبیت زیادی نسبت به تگهای سخت تر دارد. مساحت لیبل کاغذی باعث می شود آنها برای بسیاری از محصولات بسته بندی مناسب باشند. لیبل های امنیتی طیف گسترده ای از لیبل های نرم و تگهای سخت را پوشش می دهند و برای انواع کاربردها از جمله کاربرد در فروشگاه های پوشاک، مواد غذایی و محصولات دارویی مناسب هستند.

گیت فروشگاهی  RF

 

 

معایب گیت فروشگاهی RF:

با توجه به مزایای این سیستم میتوان ‌گفت که RF محدودیت های خود را نیز دارد. این فناوری نسبت به سایر وسایل الکترونیکی مانند گوشی و فلزات حتی پلاتین های استخوان افراد حساس است در نتیجه در این سیستم ایجاد هشدار نادرست یا کاذب برای سیستم تشخیص، آسان و اجتناب ناپذیر است. با قطع شدن مدار نیز برای تشخیص ندادن فلزات، برچسب امنیتی‌‌RF نمی تواند دوباره فعال شود. این سیستم های تشخیص عموماً محدود به پایه های درهای ورودی هستند.

مزایای گیت فروشگاهی RF:

قیمت سیستم کامل این گیت فروشگاهی مقرون به صرفه است. این بدان معنا است که برای خرده فروشان و دارندگان فروشگاه های کوچک قابل قبول تر است.

برچسب های امنیتی RF طیف گسترده ای از شکل و اندازه دارند. یعنی می توان از آن در طیف گسترده ای از صنایع استفاده کرد.

برخی از سیستم های آنتنRF  را می توان به RFID  ارتقا داد.

برچسب های امنیتی به راحتی غیرفعال می شوند.

محصولات RF در مراکز تولید و خرید و فروش گیت فروشگاهی به تعداد زیاد و در برند های متفاوتی عرضه می شود.

 

مزایا و معایب گیت فروشگاهی RF:

مکان مناسب برای استفاده ی گیت فروشگاهی RF:

از کاربرد این سیستم کار در بسیاری از مراکز فروش مانند فروشگاه های زنجیره ای و فروشگاه های عرضه انواع محصولات، سوپر مارکت های بزرگ با تعداد مراجعه کننده زیاد، فروشگاه های ویدیویی، فروشگاه های تخفیف و ... و همچنین تعداد بسیار زیادی از فروشگاه های پوشاک می باشد که می تواند در این فروشگاه ها به خوبی فعالیت داشته باشد.

 

گیت فروشگاهی AM:

ویژگی اصلی گیت فروشگاهی AM  دامنه تشخیص گسترده تر آن است. مهمتر از همه این است که معمولاً به راحتی توسط دستگاههای الکترونیکی خارجی مزاحمتی ایجاد نمی کند. این قابلیت باعث ایجاد انعطاف پذیری بیشتری در نصب آنتن ها می باشد. آنتن این گیت AM می تواند روی پایه باشد یا در کف زمین پنهان باشد. برچسب های امنیتی AM اغلب  بر خلاف سیستم های نظارت کنترلی دیگر می تواند روی فلزات و یا در نزدیکی آنها کار کند. برچسب های امنیتی AM نیز مانند برچسب های امنیتیRF  در اندازه های مختلفی در دسترس هستند و قابل استفاده مجدد نیز می باشند. اگرچه از برچسب های RF کوچکتر هستند ولی برچسب هایAM  کاغذ نازکی نیستند و علاوه بر آن دارای برجستگی هایی می باشند. به طور سنتی هزینه نصب AM‌ بالاتر از RF است. با این حال، به دلیل رقابت شدید فزاینده بین این دو سیستم، هزینه سیستم AM  در سال های اخیر کاهش یافته است.

گیت فروشگاهی AM:

 

معایب گیت AM:

سیستم گیت فروشگاهی AM‌ به هزینه های بالاتر از گیت فروشگاهی RF احتیاج دارد همچنین برچسب های AM  نمی توانند در اطراف کالا خم شوند و به راحتی نیز قابل چاپ نیستند.

مزایای AM

منطقه تشخیص سیستم AM گسترده تر است.

سیستم تشخیص با سایر دستگاههای الکترونیکی تداخل ندارد.

این سیستم می تواند لیبل ها و تگ های  امنیتی را با دقت بیشتر تشخیص دهد.

مکان مناسب برای استفاده ی گیت فروشگاهی AM:

از کاربرد این گیت ضد سرقت فروشگاهی کار در بسیاری از مراکز فروش مانند فروشگاه های بزرگ، فروشگاه پوشاک، فروشگاه های سخت افزار، فروشگاه خرده فروشی محصولات با اجزای فلزی و فویل یا بسته بندی می باشد. یک دروازه امنیتی تاشو می تواند راهی مؤثر برای محافظت از مشاغل شما باشد، در عین حال به شما در کاهش هزینه ها نیز کمک می کند. گیتهای فروشگاهی هم چنین به شکلی طراحی شده اند که علاوه بر حفظ امنیت کسب و کار شما به فروشگاهتان زیبایی می بخشند.  این امر به شما کمک می کند یک فروشگاه جذاب را حفظ کنید.

مزایا و معایب گیت AM

 


گروه مطلبگروه آرماتیس  با عرضه محصول با بالاترین کیفیت و همچنین با آخرین تکنولوژی های روز دنیا

 سعی دارد  تا مشتریان کسب و کار خود رابا رضایت از محصولات خود خشنود سازد
 کپی رایت 2019,تمامی حقوق برای گروه آرماتیس محفوظ است ©

Design By Mehrshad Ghaderian