گروه آرماتیس

روش استفاده درست از جک درب پاکینگ

جک درب پارکینگ که از آن به درب برقی ریموت دار نیز نام برده می شود ، یکی از محصولاتی است که در جهت اتوماتیک سازی سیستم ساختمان ها و منازل وارد بازار شده است. جک پارکینگی باز و بسته کردن درب ها را به قدری آسان کرده که با فشردن کلید ریموت قادر خواهیم بود از راه دور و بدون دخالت فیزیکی درب را باز و بسته کنیم .
مهرشاد قادریان
1399/04/27

جک درب پارکینگ یا جک پارکینگی از جمله محصولاتی است که در جهت اتوماتیک سازی باز و بسته کردن درب ساختمان ها ، پارکینگ ها ، مراکز تجاری و منازل تولید شده و به مدت 20 سال است که جای خود را در میان مشتریان پیدا کرده است . جک پارکینگی با نام هایی همچون درب برقی و یا درب برقی ریموت دار نیز شناخته می شود . از جمله مزایای استفاده از این جک ها صرفه جویی در زمان و انرژی بوده که از راه دور و بدون دخالت فیزیکی و تنها با فشردن کلید ریموت می توان درب را باز و یا بسته کرد . از جمله مشکلاتی که ما برای باز و بسته کردن درب پارکینگ و یا حیاط با آن روبه رو می شویم اغلب در هوای بارانی و یا روزهای گرم تابستان است که برای باز و بسته کردن درب مجبور به پیاده شدن از خودرو هستیم که در بیشتر اوقات کاری بس خسته کننده و زمانبر می باشد .جک پارکینگی از اجزا مختلفی مانند ریموت ، قطعات فلزی، چشمی، بازوها، کنترل سنتر و هشدار دهنده ها تشکیل شده است .

جک درب پارکینگی چیست ؟

جک درب پارکینگ یا جک پارکینگی که با نام های درب برقی یا درب برقی ریموت دار نیز شناخته می شود  وسیله ای است مکانیکی جهت باز و بسته شدن اتوماتیک درب تنها به وسیله فشردن کلید ریموت از راه دور و بدون دخالت فیزیکی انسان می باشد .

 

تاریخچه پیدایش جک درب پارکینگی در ایران

جک درب پارکینگ یا جک پارکینگی حدود 20 سالی است که جایگاه خود را در کشورمان پیدا کرده است و در ابتدا بیشتر در پارکینگ و مکان های عمومی مورد استفاده قرار می گرفت که با گذشت زمان و اتوماتیک سازی سیستم ساختمان ها در منازل مسکونی و ساختمان های خصوصی نیز مورد استفاده قرار گرفت .

تقسیم بندی جک درب پارکینگی

 1. جک های الکترومکانیکی

این نوع جک ها اغلب برای درب های با وزن سبک تر و تعداد باز و بسته شدن کمتر در شبانه روز مورد استفاده قرار می گیرد . از جک های الکترومکانیکی معمولا در منازل مسکونی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد

2. جک های هیدرولیکی

 جک های هیدرولیکی معمولا برای درب هایی با وزن ، طول و تعداد باز و بسته شدن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند که با فشار روغن کار می کنند .

انواع جک های پارکینگی برای درب های برقی

 1. جک بازویی یک لنگه : برای درب هایی که تک لنگه هستند استفاده می شود و باز و بسته شدن درب از طریق همین لنگه صورت می گیرد .
 2. جک بازویی دو لنگه : برای درب های نسبتا بزرگتر که دو لنگه هستند استفاده می شود . این نوع درب ها معمولا رایج ترین درب های برقی هستند و معمولا از وسط باز می شوند . و طول این درب ها معمولا بیشتر از درب های یک لنگه می باشد.
 3. جک ریلی : از این نوع جک ها معمولا برای درب های که با مشکل محدودیت فضا رو به رو هستند استفاده می شود .

جک درب پارکینگی دو لنگه

جک درب پارکینگی دو لنگه

جک درب پارکینگی ریلی

جک درب پارکینگی ریلی

 

نکات مهم انتخاب جک درب پارکینگی

      وزن درب

وزن درب یکی از عوامل مهم در انتخاب جک پارکینگی می باشد . برای باز و بسته کردن درب ها و جلوگیری از لنگر انداختن و یا کند عمل کردن باز و بسته شدن درب ها باید از جک هایی استفاده شود که گشتاور مناسبی داشته باشد . مناسب ترین گشتاور تولیدی برای درب ها طبق استاندارد ها از رابطه زیر بدست می آید .

  10*  وزن درب ( kg ) = حداقل گشتاور مورد نیاز( n/m )

میزان باز و بسته شدن درب در شبانه روز     

از دیگر مواردی که برای انتخاب جک پارکینگی می توان اشاره کرد میزان باز و بسته شدن آن در طول شبانه روز می باشد . شرکت های سازنده معمولا استانداردی برای انتخاب نوع جک مناسب برای درب ها تعریف کرده اند که با توجه به آن به راحتی می توان جک مناسب با درب را انتخاب کرد .

 67/1*  حداکثر میزان باز و بسته شدن درب در ساعت = سیکل کاری

      طول درب

از دیگر مواردی که برای انتخاب جک پارکینگی طول درب می باشد . برای انتخاب جک پارکینگی باید با کورس حرکتی درب را به دست آورده و بر اساس آن جک مناسب را انتخاب کرد . استانداردی که برای کورس حرکتی تعریف شده به شرح زیر می باشد . نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که هر چه کورس حرکتی بیشتر شود زمان باز و بسته شدن درب نیز بیشتر خواهد شد .

50 + طول درب ( cm ) = حداقل کورس حرکتی

 

اجزاء تشکیل دهنده جک پارکینگی

 1. دو عدد بازو
 2. مرکز کنترل
 3. هشدار دهنده ها
 4. ریموت
 5. یک جفت چشم الکتریکی
 6. قطعات فلزی
 7. دریافت کننده سیگنال

 

اجزا تشکیل دهنده جک پارکینگی

اجزا تشکیل دهنده جک پارکینگی

 

مزایای استفاده جک پارکینگی

 1. افزایش سرعت در باز و بسته کردن درب ها به ویژه درب پارکینگ ها و مکان های عمومی

 2. افزایش ایمنی و امنیت بخصوص برای مکان های امنیتی ، آزمایشگاه ها و انبارها

 3. راحتی و عدم نیاز به پیاده شدن از ماشین که معمولا در مواقعی که هوا بارانی است یا در روز هایی که هوا گرم باشد پیاده شدن از ماشین و باز و بسته کردن آن کاری بس خسته کننده است و همچنین در بسیاری از موارد با پیاده شدن از ماشین سارقین از این فرصت استفاده کرده و ماشین یا وسایل داخل آن را به سرقت می برند .

 4.  از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره کرد از لحاظ بهداشتی است ، همانطور که مستحضرید به علت شیوع بیماری کرونا و نیاز به رعایت پروتکل های بهداشتی و عدم لمس اشیا و اجسام فلزی ، استفاده از ریموت شخصی خود گامی مهم در عرصه رعایت بهداشت و جلوگیری از شیوع این بیماری می باشد .

 5. بهینه کردن مصرف انرژی و افزایش راندمان

      

راحتی استفاده از درب های ریموت دار

راحتی استفاده از درب های ریموت دار           

اتتخاب جک پارکینگی

 

 انتخاب جک درب پارکینگ مناسب بستگی به شرایط مختلفی همانند وزن ، طول ، نوع جک و قیمت دارد که برای انتخاب مناسب نیاز است با کارشناسان مربوط به این حرفه مشورت کنیم تا متناسب با بودجه ای که در اختیار داریم جک درب پارکینگ را انتخاب کنیم.در بازار های داخلی جک های مختلفی از کشورهای ایران ، چین ، آلمان و ایتالیا موجود می باشد که می توان به راحتی تهیه و اجرا کرد . از آنجا که جک ها به مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند و عمل باز و بسته شدن در ها مرتب در حال اتفاق افتادن است انتخاب جک با کیفیت و دوام بالا از جمله نکاتی است که باید همیشه در نظر گرفت .


گروه مطلب

برچسب مطلبگروه آرماتیس  با عرضه محصول با بالاترین کیفیت و همچنین با آخرین تکنولوژی های روز دنیا

 سعی دارد  تا مشتریان کسب و کار خود رابا رضایت از محصولات خود خشنود سازد
 کپی رایت 2019,تمامی حقوق برای گروه آرماتیس محفوظ است ©

Design By Mehrshad Ghaderian